|
کدخبر: 800 ارسال به دیگران پرینت

روزانه چند زلزله در تهران رخ می‌دهد؟

تهران شهری زلزله خیز است. روزانه به طور متوسط حدود دو تا سه زلزله در تهران رخ می دهد. رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران می گوید برخی از این زلزله ها به قدری کوچک است که حتی مردم آن را حس نمی کنند

گسل های اطراف تهران فعال هستند و روزانه در استان تهران چندین زلزله کوچک رخ می دهد.زلزله در کمین تهران است و ممکن است در هر ثانیه این امر رخ دهد.

علی نصیری رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در این باره می‌گوید: نمی‌توان گفت که وقتی یک زلزله کوچک در تهران رخ می دهد در پی آن قرار است زلزله بزرگتری رخ دهد به لحاظ علمی ارتباطی وجود ندارد.

وی ادامه داد: روزانه حدود ۲ تا ۳ بار در تهران و اطراف آن زلزله ای رخ میدهد این آمار بر اساس شتابنگار هایی است که ما نصب کرده ایم بعضی از زلزله ها به قدری کوچک است که حتی مردم هم آن را حس نمی کنند و برخی هم به گونه ای است که شهروندان آن را حس می کنند.

نصیری گفت: نمی‌توانیم به قطعیت بگوییم چون گسل ها فعال هستند پس زلزله می آید، البته هر لحظه امکان  وقوع زلزله وجود دارد.

در شهر زلزله‌خیز زندگی میکنیم/شهروندان باید همیشه آماده وقوع زلزله باشند

این مقام مسوول گفت: ما در شهر زلزله‌خیز زندگی میکنیم شهروندان باید همیشه آماده وقوع زلزله باشند و یک کوله و ساک امدادی آماده داشته باشند و همچنین در انتخاب محل زندگی خود دقت کنند.

وی ادامه داد:  هر ثانیه امکان وقوع زلزله وجود دارد  اما کسی از زمان دقیق آن خبر ندارد در برخی از روزها تهران چند بار می لرزد و در برخی ایام هم نمی لرزد اما به طور متوسط روزانه ۲ تا ۳ بار در تهران زلزله های به وقوع می پیوندد. قانونی نداریم که بگوییم بعد از زلزله کوچک قطعاً زلزله بزرگتری رخ می دهد البته گاهی اوقات هم این گونه بوده است.

برنامه عملیاتی تقابل و واکنش اضطراری زلزله در شهر تهران که در سال ۱۳۹۷ مصوب و ابلاغ شد اما به درستی اجرا نشده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید