|
کدخبر: 414 ارسال به دیگران پرینت

علت گریه زنان بعد از رابطه جنسی+توضیحات

بسیاری از زنان بعضی از مواقع بعد از رابطه جنسی گریه می کنند.علت چیست؟

برخی از زنان، بعد از رابطه جنسی و بعد از زمانی که به ارگاسم می‌رسند، گریه می‌کنند و احساساتی می‌شوند. گریه کردن بعد از رابطه جنسی، طبیعی است و در برخی از زنان اتفاق می‌افتد. در این مقاله، قصد داریم دلایل این احساس و هیجان را توضیح دهیم و اگر عادی نیست، چه کار باید کرد که دوباره اتفاق نیفتد؟

آیا گریه کردن بعد از رابطه جنسی، طبیعی است؟

در اکثر مواقع گریه کردن بعد از رابطه جنسی، طبیعی است و ناشی از لذت، شادی و تغییرات هورمونی است که به دلیل ارگاسم در شخص ایجاد می‌شود، اما گاهی ممکن است یک زنگ خطر و نشانه مشکل باشد. در ادامه، علل گریه کردن بعد از رابطه جنسی را توضیح می‌دهیم و سپس به این موضوع می‌پردازیم که اگر این اتفاق برای شما و یا همسرتان افتاد، چه کار باید بکنید و از کجا باید تشخیص دهید که این گریه کردن، طبیعی است یا نشانه مشکل است؟

علل گریه کردن بعد از رابطه جنسی

گریه کردن بعد از رابطه جنسی، می‌تواند از روی هیجان و شادی باشد یا از روی غم و درد و یا اضطراب. در ادامه مقاله، به چند مورد از علل گریه کردن بعد از رابطه جنسی می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم.

خوشحالی

رابطه جنسی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد یا دیده باشید که برخی از افراد در مراسم ازدواج یا در هنگام به دنیا آمدن فرزندشان، گریه می‌کنند. این گریه‌ها، از روی شادی و خوشحالی است که به اصطلاح به آن اشک شوق گفته می‌شود. یکی از دلایل گریه کردن بعد از رابطه جنسی، از روی خوشحالی است و اشک شوق است که زمانی اتفاق می‌افتد که شما بهترین و لذت‌بخش‌ترین رابطه جنسی را داشته‌اید یا بسیار عاشق همسرتان هستید و او شما را به خوبی ارضاء کرده است. بعد از رابطه جنسی، اگر سکس رضایت‌بخشی را داشته باشید، انواع احساسات و هیجانات مثبت در شما ایجاد می‌شود که به دلیل ترشح هورمون‌هایی مثل سرتونین، اکسی توسین و دوپامین است. این هورمون‌ها موج شدید احساسات مثبت را در شما ایجاد می‌کنند و باعث خوشحالی و گریه کردن می‌شوند. پس همیشه هم گریه کردن بد نیست. گاهی می‌تواند از روی شادی باشد.

غرق در سناریو و بازی کردن نقش خود بودن

اگر در رابطه جنسی، خانم نقش بازی کرده باشد و فانتزی‌هایی را انجام داده باشد که خود و همسرش می‌خواهند، ممکن است بعد از رابطه جنسی، گریه کند. این گریه کردن، به این دلیل است که خانم در حین رابطه، غرق در سناریو و نقش‌آفرینی خود بوده است و بعد از اینکه به ذهنش به زمان حال و به دنیای واقعی برمی‌گردد و تمام صحنه‌هایی که انجام داده است، در ذهنش مرور می‌شوند، ممکن است گریه کند و تنش و اضطرابی که در هنگام ایفا کردن نقش خود تحمل کرده است را با گریه کردن، بروز دهد.

تحت تاثیر قرار گرفتن از واکنش بدن

اگر شما در رابطه جنسی، ارگاسم‌های متعدد و شدیدی را تجربه کرده‌اید، طبیعی است که بعد از رابطه جنسی، از روی شوق و لذت گریه کنید. در زمان ارگاسم و در حین لذت بردن از رابطه جنسی، در بدن‌تان، هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی ترشح می‌شود که باعث ایجاد شدن احساسات و هیجانات مختلف در شما می‌شود. از شدت لذت و شادی، ممکن است شخص گریه کند. در این صورت می‌گوییم که شخص تحت تاثیر واکنش‌های شیمیایی و هورمونی بدن خود قرار گرفته است و گریه کردن به عنوان یک مکانیسم طبیعی برای تخلیه هیجانات، اتفاق می‌افتد.

درد زیاد در حین رابطه جنسی

اگر خانم در حین رابطه جنسی، درد زیادی را تحمل کند، ممکن است بعد از اتمام رابطه، گریه کند. این گریه کردن، به دلیل درد کشیدن و ناراحتی است. افرادی که در حین رابطه، درد زیادی را تحمل می‌کنند، دلایل مختلفی دارد. ممکن است به دلیل خشکی واژن باشد، استفاده نکردن از ژل‌های روان‌کننده و… در این صورت بهتر است در حین رابطه جنسی، حتما از ژل‌های روان‌کننده یا کاندوم‌هایی که روی خود روان‌کننده دارند، استفاده کنید تا رابطه جنسی برای خانم نیز لذت‌بخش‌تر باشد و درد کمتری را تحمل کند. سعی کنید قبل از دخول، حتما ابتدا همسرتان را تحریک و ارضاء کنید تا ماده روان‌کننده‌ای که باید از واژن ترشح شود، بیشتر شود و واژن آماده دخول شود. همچنین معاشقه قبل از دخول را بیشتر کنید.

ترس، اضطراب و عدم برخورداری از اعتماد به نفس کافی

یکی از دلایلی که خانم بعد از رابطه جنسی ممکن است گریه کند، تجربه کردن ترس و اضطراب زیاد است. این ترس و اضطراب‌ها، معمولا به دلیل فوبیاها و ترس‌های شدیدی مثل ترس از دخول و یا نگران بودن از عملکرد خود در رابطه جنسی و… ایجاد می‌شود که اکثر این ترس‌ها و نگرانی‌ها، مربوط به نداشتن اعتماد به نفس کافی در رابطه است که شخص را از عملکرد خود نگران می‌کند و لذت رابطه را برای او کاهش می‌دهد.

احساس شرم

رابطه جنسی

اگر خانم از عملکرد خود راضی نباشد یا بیش از حد در رابطه خجالتی باشد و نتواند کارهایی که لازم است را انجام دهد، این احساس شرم، فشار زیادی را به او وارد می‌کند و باعث می‌شود که بعد از اتمام رابطه جنسی، گریه کند و این فشار را از روان خود تخلیه کند.

احساس گناه

افرادی که روابط نامشروع برقرار می‌کنند و یا در دوران دوستی با نامزد یا شریک عاطفی خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند، ممکن است دچار احساس گناه و عذاب وجدان شوند. این احساسات منفی، علاوه بر اینکه مانع لذت بردن شخص از رابطه می‌شود، باعث گریه کردن و تجربه کردن اضطراب شدید هم می‌شوند.

احساس گیجی

گاهی اوقات، بعد از رابطه جنسی، یک سری افکار منفی و بدبینانه به شخص حمله می‌کنند و یا حتی ممکن است بعد از رابطه، شخص به یاد مشکلات خود و یا زندگی مشترک‌شان بیفتد و احساس گیجی و ناامیدی کند. به علاوه، اگر در رابطه، همسر کارهایی را انجام داده باشد که شخص راضی نبوده است، ممکن است این حالت گیجی به او دست دهد که او نمی‌داند که واقعا از رابطه لذت برده است یا خیر. این احساس گیجی و ناامیدی، می‌تواند منجر به گریه کردن خانم شود.

افسردگی

افرادی که افسرده هستند و سایر علائم افسردگی، مثل تحریک‌پذیری، مشکل در خوابیدن و یا خوابیدن زیاد، تغییرات در اشتها، افکار منفی و پوچ و… را تجربه می‌کنند، اگر با اجبار و یا تنها برای راضی کردن همسر خود، رابطه جنسی در این دوران افسردگی برقرار کنند، نه تنها لذتی نخواهند برد، بلکه این احساس به آنها دست می‌دهد که انگار از آنها سوءاستفاده می‌شود و یا چقدر بی‌ارزش هستند که مجبور هستند به خاطر همسر خود و یا برای جلوگیری از خیانت همسر خود، خودشان را در اختیار همسرشان قرار دهند و با اجبار با او رابطه جنسی برقرار کنند. هجوم این احساسات منفی بعد از رابطه جنسی، منجر به گریه کردن شخص می‌شوند.

داشتن سابقه تجاوز و سوءاستفاده جنسی و جسمی

افرادی که در گذشته، مورد سوءاستفاده جنسی و جسمی قرار گرفته‌اند، بعد از ازدواج که بخواهند با همسر خود رابطه جنسی برقرار کنند، ممکن است به یاد صحنه‌های دردآور و تلخ تجاوز خود بیفتند و بعد از رابطه، گریه کنند و افسرده شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که شخص بعد از تجاوز، اقدام به درمان نکرده است و حالا این خاطرات و آسیب‌های روانی که به او وارد شده است، او را آزار می‌دهد و تشدید می‌شود.

بعد از رابطه جنسی، گریه می‌کنم. چه کار کنم؟

رابطه جنسی

اگر بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنید، از خودتان این سوالات را بپرسید تا دلیل این موضوع را متوجه شوید:

    فقط کمی اشک می‌ریزید یا چند ثانیه یا چند دقیقه گریه می‌کنید؟

    آیا افسردگی دارید؟

    آیا نگران عملکرد خود در حین رابطه هستید و ترس و اضطراب‌های زیادی را تحمل می‌کنید؟

    آیا قبلا سابقه آزار یا سوءاستفاده جنسی و جسمی را داشته‌اید؟ اگر بله، برای درمان اقدام کرده‌اید و درمان شدید؟ یا هنوز هم در حین رابطه، احساس می‌کنید از شما سوءاستفاده می‌شود و صحنه‌های تلخ تجاوزتان را به خاطرمی‌آورید؟

    در حین رابطه، عشق، ارگاسم و شادی را تجربه کردید یا درد، اضطراب و احساس سوءاستفاده شدن؟

اگر با پاسخ دادن به سوالات فوق، به این نتیجه رسیدید که در حین رابطه، بیشتر احساس درد، ترس، اضطراب و ناراحتی را تجربه کردید و گریه‌تان به این دلایل بوده است، توصیه می‌کنیم برای انجام بررسی‌های بیشتر و درمان مشکلی که وجود دارد، با روانشناسان بالینی رادیو عشق در ارتباط باشید. در صورتی که پی بردید که گریه‌تان به دلیل لذت، هیجانات و احساسات مثبت بوده است، مشکلی وجود ندارد و طبیعی است.

همسرم بعد از رابطه جنسی گریه می‌کند. چه کار کنم؟

اگر همسرتان بعد از هر بار رابطه جنسی گریه می‌کند، از او این سوالات را بپرسید:

    از همسرتان بپرسید که آیا مشکلی وجود دارد یا چیزی او را ناراحت کرده است یا خیر؟ هرگز با لحن تحقیرآمیز و با پرخاشگری برخورد نکنید، بلکه یک فضای امنی برای او ایجاد کنید که بتواند مشکلاتش را در میان بگذارد و اگر چیزی او را اذیت می‌کند، به زبان بیاورد. اگر برخورد بدی داشته باشید، او بیشتر خواهد ترسید و چیزی که در دل و ذهنش می‌گذرد را نخواهد گفت.

    اگر می‌خواهد کمی تنها باشد، به او این فضا را بدهید و گفتگو را به زمانی موکول کنید که آرام باشد.

    اگر او مشکلاتش را با شما در میان نمی‌گذارد و درباره علت گریه‌اش صحبت نمی‌کند، اصرار نکنید، بلکه بعد از آرام شدن‌تان، درباره آن با او گفتگو کنید. اصرار نکنید که این موضوع دقیقا در همان لحظه مشخص شده و حل شود. به او فرصت بدهید کمی استراحت کند.

    اگر مشکلی وجود دارد، بپرسید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید؟

    در فرصت مناسب، درباره رابطه جنسی‌تان با همسرتان صحبت کنید. از او بپرسید که آیا واقعا نیازهایش در رابطه برآورده می‌شود یا خیر؟ به نظر او رابطه‌تان چه کم و کاستی یا نقطه ضعف‌هایی دارد که باید برطرف شود؟ در رابطه چقدر لذت می‌برد و چگونه می‌توانید به او لذت بیشتری بدهید؟ در فرصت مناسب، درباره رابطه جنسی‌تان با او صحبت کنید تا نظر و احساسش را بدانید و اگر مشکلی وجود دارد، بتوانید حل کنید، اما اگر مشکل همسرتان و دلیل گریه کردن او، خشکی واژن یا مشکلاتی مثل واژینیسموس است، بهتر است برای درمان این مشکلات، از سکس تراپیست کمک بگیرید چون این مشکلات، دلایل مختلفی دارند و راهکارهای درمانی‌شان نیز تخصصی است و باید شخص متخصص و حرفه‌ای، راهنمایی‌تان کند. توصیه می‌کنیم در زمینه حل مشکلات‌تان در رابطه زناشویی و بهبود آن، از سکس تراپیست‌های رادیو عشق کمک بگیرید.

 

 

سخن پایانی

گریه کردن بعد از رابطه جنسی، در خانم‌ها اتفاق می‌افتد و دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها، بیانگر وجود یک مشکل در خانم است و برخی از آنها کاملا طبیعی است. از دلایل رایج گریه کردن خانم بعد از رابطه زناشویی، می‌توان به شادی (اشک شوق از روی لذت و ارگاسم‌های متعدد)، تغییرات هورمونی طبیعی، ترس و اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و نگرانی بابت عملکرد خود، درد و… اشاره کرد. اگر برای شما هم این اتفاق می‌افتد، از خودتان بپرسید که آیا در حین رابطه، لذت بردید یا احساس بدی داشتید؟ اگر لذت بردید و ارگاسم‌های شدید و متعددی را تجربه کردید، پس دلیل گریه کردن‌تان می‌تواند از روی شادی و لذت باشد، اما اگر در حین رابطه بیشتر حس بدی دارید و یا احساس می‌کنید که از شما سوءاستفاده می‌شود، پس گریه کردن‌تان از روی یک مشکلی است که یا مربوط به ذهنیت شما و اتفاقات تلخی مثل تجاوز که در گذشته تجربه‌اش را داشتید، یا به دلیل افسردگی است. در این صورت، توصیه می‌کنیم از روانشناسان بالینی رادیو عشق برای انجام بررسی‌های لازم و درمان این مسائل، کمک بگیرید. اگر همسرتان بعد از رابطه، گریه می‌کند، در فرصت مناسب با او صحبت کنید تا متوجه دلیل گریه کردن او شوید و اگر متوجه شدید که مشکلی در رابطه زناشویی‌تان است که او را اذیت می‌کند، می‌توانید در این خصوص با سکس تراپیست‌های رادیو عشق صحبت کنید تا مشکل حل شود، رابطه‌تان بهبود پیدا کند تا هم شما و هم همسرتان از رابطه‌تان، بیشترین لذت را ببرید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید